Zabiegi dla aktywnych

Masaż sportowy

Masaż sportowy wykonuje się w celu wzmocnienia organizmu sportowca przed wysiłkiem fizycznym, w jego trakcie i po uprawianiu sportu. Przywraca mięśniom sprawność, poprawia krążenie krwi i limfy, dotlenia mięśnie i skórę. Masaż sportowy działa pomocniczo w usunięciu zakwasów i napięcia mięśniowego. Relaksuje i regeneruje organizm po wysiłku. Stosowany jest w usuwaniu niektórych kontuzji, a także w celu utrzymania dobrej formy osób aktywnie uprawiających sport. Masaż usuwa zmęczenie i przygotowuje kondycję fizyczną i psychiczną zawodnika do treningów lub zawodów.

Masaż sportowy dedykowany jest osobom aktywnie uprawiającym sport, w tym profesjonalnym sportowcom. Może on być wykonywany w całym cyklu sportowym, w okresie oczekiwania na zawody, w okresie przejściowym oraz w okresie rekonwalescencji i w celu relaksacji.

Masaż leczniczy, przeciwbólowy

Masaż leczniczy zalecany jest w szczególności w przypadku bólu mięśni i kręgosłupa, wywołanych długotrwałym wysiłkiem, urazem lub po operacji.

Wskazaniem do masażu leczniczego może też być występowanie napięcia mięśniowego. Zabieg stosowany jest jako element terapii po załamaniach, skręceniach i zwichnięciach, uszkodzeniach mięśni i ścięgien oraz u osób przewlekle leżących. Masaż pozwala usprawnić krążenie krwi i zapobiegać przykurczom.

Masaż wykonywany jest na okolicy zmienionej chorobowo oraz tkankach sąsiadujących. W trakcie zabiegu wykorzystuje się między innymi takie techniki jak: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wyciskanie, wałkowanie i oklepywanie, które pozwalają wyeliminować przyczynę bólu oraz usprawnić ruchomość stawów i kręgosłupa.

Masaż kontralateralny

Masaż kontralateralny to masaż leczniczy, który wykonywany jest na odpowiedniej części kończyny zdrowej w stosunku do tej samej części kończyny chorej. Pozwala on na przyspieszenie zrastania się kości średnio o dwa tygodnie oraz zapobiega zesztywnieniu stawów i przykurczowi więzadeł.

Ten rodzaj masażu polecany jest Pacjentom, którzy przez długi czas mieli unieruchomioną w gipsie nogę albo rękę lub z innych przyczyn nie jest możliwe wykonywanie zabiegu na kończynie chorej np. z powodu oparzenia lub rany. Wykonywanie masażu na zdrowej kończynie powoduje automatyczne usprawnienie chorej.

Zabieg musi być wykonywany z dużą siłą, aż do granicy odczuwania bólu. Tylko w ten sposób można pobudzić do gojenia się chorą kończynę.

Akupunktura ortopedyczna

W eliminacji lub złagodzeniu bólu pomocna jest akupunktura ortopedyczna. Stosowana jest w przypadku występowania ogólnych urazów, urazu barku oraz ostrego stanu zapalnego ścięgien, szczególnie w leczeniu bólu pleców, kolan i bólu przy dyskopatii.

Podstawą leczenia ortopedycznego w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest dążenie do przywrócenia równowagi układu nerwowego wokół szkieletu i układu mięśniowego, po to, aby poprawić przepływ krwi i zmniejszyć ucisk na nerwy.

Z punktu widzenia medycznego, akupunkturę należy zaliczyć do bezpiecznych zabiegów, nie powodujących efektów ubocznych, dlatego może być stosowana także u osób schorowanych i w starszym wieku.

Lampa TDP

Jest to lampa stosowana często w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, nazywana również lampą mineralną. Jej działanie polega na wytwarzaniu fali termomagnetycznej, która kierowana jest na leczony fragment ciała. Wytwarzana fala, przechodząc przez płytkę mineralną znajdującą się w lampie, zostaje nasycona 33 minerałami, w tym żelazem, selenem, manganem, cynkiem, kobaltem, niklem, miedzią, a następnie przenika w głąb ciała.

Efektem naświetlania promieniami podczerwonymi jest rozgrzewanie ciała od wewnątrz, rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawa krążenia. Dzięki nagrzewaniu zostaje przyspieszony transport substancji niezbędnych do odbudowy i odżywienia tkanek ciała. Ciepło emitowane przez lampę redukuje ból mięśni, odczuwaną sztywność w stawach i sprawia, że stawy stają się bardziej giętkie. Naświetlanie przyspiesza metabolizm i pozwala pozbyć się z organizmu toksyn, co ma wpływ na poprawę samopoczucia Pacjenta.

Wykorzystywanie lampy mineralnej jest wskazane przy wspomaganiu leczenia wielu schorzeń, nie tyko bólów mięśni i stawów, ale także chorób tarczycy, układu pokarmowego, astmy, przy dolegliwościach wątroby. Nagrzewanie lampą stymuluje też odporność, pobudzając organizm do walki z infekcjami.

Dodatkową zaletą stosowania tej lampy jest jej działanie relaksacyjne i uspokajające. Wytwarzana przez lampę energia przenika do ciała Pacjenta, co pomaga w walce z bezsennością oraz w leczeniu nerwic i depresji.